GPFO10-16
Package size:
100 m
Min. order quantity is:
1 m
SEE OTHER VARIANTS
7 variants
Chosen variant:
GPFO10-16
General purpose Fuel Oil hose 16x24 10 BAR
Specifikationer
Dimensioner och frakt
Area of use
Bend radius
100 mm
Brand Name
Danfoss
Cover
NBR/PVC
Diameter inner
16 mm
Diameter outer
24 mm
Electrically conductive
R < 10^6 Ohm
Length
100 m
Pressure burst min.
30 bar
Pressure max.
10 bar
Reinforcement
Synthetic fiber
Standard ISO
ISO 1307
Temperature max.
+95 °C
Temperature min.
-35 °C
Tube
NBR (Nitrile)
Förpackningsstorlek
Streckkod
486277
Bruttovikt
Kg
Nettovikt
Kg
Ursprungsland
tur
Intrastat artikelkod
Produktinformation
Bränsle/Oljeslang 16x24 10 BAR
Product datasheet
Andra tittar på
Fuelhose 10x19 ISO 7840-A1 E10/B10
Artikelnummer:
ISO7840-A1-10
Förpackningsstorlek:
Sug och Returslang 1'' R4 25/35
Artikelnummer:
602-16
40 m
Bränsleslangställ 2001-B 6 Rullarx 7,5m
1 st
Universalslang 2TE-1/2, WP 58bar