EGE14SMED
Package size:
40 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
9 variants
Chosen variant:
EGE14SMED
Stud fitting - ø14S indv x M20x1.5 - o-ring seal
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D1
14 mm
Diameter pipe
14 mm
Dimension i
14 mm
L
36,5 mm
Material
Steel
Model code
VAD14MSWZN
Pressure max.
630 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S
27 mm
S1
27 mm
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread inner metric
M22x1,5 MM
Thread outer metric
M20x1,5
d1
M22x1,5
d7
26 mm
i
14 mm