16GS30FDHORX90
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
9 variants
Chosen variant:
16GS30FDHORX90
1" Insert - (30S) M42x2 female - 90°
Accessories (1)
1" Ferrule - kun Gates 4SH/4SP
Partnumber:
16GS1F-4
Specifications
Dimensions and shipping
A
151 mm
Angle
90 °
B
94,6 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1"
DN
25 mm
Diameter pipe
30 mm
E
76 mm
H
50 mm
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
1 "
Material
Steel
Model code
16GS-30FDHORX90
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
200 - 220 Nm
Working Pressure
42 MPa
Package size
Barcode
200508
Gross weight
0,79 Kg
Net weight
0,79 Kg
Country of origin
CZE
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Connection: Internal MM-thread with 24 ° outward-facing cone and o-ring.
Gasket / sealing surface: O-ring (rubber) against cone (metal).
Product datasheet
Others has been looking for
1" Insert - 1" SAE6000 flange - 90° 100mm drop