12GS12FLH90-100
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
25 variants
Chosen variant:
12GS12FLH90-100
Presskoppling GS 90B, Ø 3/4'', SAE 3/4'', Kod 62
Specifications
Dimensions and shipping
A
112 mm
Angle
90 °
B
61 mm
Brand Name
Gates
Build height
100 mm
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
3/4"
DN
20 mm
Diameter flange
41.3 mm
E
100 mm
Flange
3/4 "
Flange SAE/DIN
6000 PSI
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
K
41,3 mm
Material
Steel
Model code
12GS-12FLH90-100
O-ring
24,99X3,53 mm
Standard ISO
ISO 6162-2
Standard SAE
SAE J518 Code 62
Surface treatment
TuffCoat™
Torque tightening
70 - 77 Nm