Coupling 3/4, M30x2 fem. 20S 12G-20FDHORX Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Artikelnummer:
12G20FDHORX
Förpackningsstorlek:
10 st
Minsta beställningskvantitet:
1 st
A
89,5 mm
Angle
0 °
B
38,5 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
3/4"
DN
20 mm
Diameter pipe
20 mm
H
36 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
3/4 "
Material
Steel
Model code
12G-20FDHORX
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
105 - 115 Nm