FXVEE16SR12OK
Package size:
1 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
15 variants
Chosen variant:
FXVEE16SR12OK
Stud elbow adjustable 45° - ø16S x 1/2" BSP
Accessories (4)
Cutting ring - ø16S
Partnumber:
FIDS16S
Nut - ø16S - M24x1.5
Partnumber:
FIM16S
Double cutting ring WDDS - ø16S - packing
FIWDDS16S
M16S nut ø16 M24x1,5
M16S
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
45 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
16 mm
Material
Steel
Model code
FI-VEE-16SR-OK-B-W3
Pressure max.
250 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C