1/4" pressure gauge -1-5,0 bar - REPLACED BY SPG063M1-5SB
Glycerine dampened.
Comes standard with dual scale showing both bar and PSI.
U-bolt or flange mounting kit optional.
!!NOTE: Mounting hole diameter: ø67 mm +/-0,3 mm.
Partnumber:
SPG063M1-5SB
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
Sealing ring for Manometer connector 1/4
Varenummer: DKIR1/4
Blue rubber protection for ø63 pressure gauge
Varenummer: SPG063-G
Black rubber cap for ø63 pressure gauge
Varenummer: SPG063-G/S
Brand Name
Stauff
Diameter
63 mm
Glass type
Acrylic glass
Material
Stainless steel
Material quality
1.4301 / AISI304
Port position
Side
Pressure measurement accuracy
±1,6% FS
Pressure setting max.
5 bar
Pressure setting min.
-1 bar
Thread
G 1/4 BSP
Pakke str.
0 pcs
Stregkode
Brutto vægt
0,23 Kg
Netto vægt
0,23 Kg
Oprindelsesland
DEU
Intrastat varekode
Glycerine dampened.