MCHXXX kontrol håndtag (joystick) er tiltænkt til at kontrollere Danfoss hydrostatiske motorer med elektrisk mængderegulering (EDC) i "open-loop" hydrauliksystemer.
Disse kontrol håndtag kan også anvendes med en MCE101 proportional transmissions til kontrol i tryk- eller effektbegrænsningssystemer.
Kontrolhåndtaget er designet til at muliggøre fjernbetjening fra mand til maskine.
Ud over at give proportional betjening af elektrisk kontrollerede hydrostater, kan der indbygges kontakter til back-up styring , alarm, bremse, og neutralstilling af kredsløbene.
Udgaver:
- Valgmulighed for tre monteringmetoder med eller uden vandtæt hus.
- Mekaniske muligheder inkluderer midtstillingslås, fjeder retur, friktionslås, og midtstillings kliklås.
- Håndtag med højt moment ved betjening, giver en realistisk opfattelse af makinen under betjening.
- Let installation.
- Modstandsdygtig overfor chock og vibrationer.
- Hærdede komponenter, designet for offroad konstruktions udstyr.
- Mulighed for ekstra kontakter i håndtagsknop.
- Mulighed for knast aktiverede kontakter.
- Mulighed for elektrisk ledning og stik.
Vores ekspertise stopper ikke bare der; vi er også førende inden for levering af omfattende løsninger til væsketransport. Fra slanger og rør af høj kvalitet til robuste fittings og adaptere har vi alt, hvad du behøver for at sikre problemfri væskekontrol.
HydraSpecmas ekspertområde omfatter også en stærk produktportefølje til industrien for vedvarende energi, hvor vi kan støtte din virksomhed med markedsførende køleløsninger, smøre- og filtreringssystemer, hydrauliske systemer og slanger, rør og fittings.
Vores passion for innovation matches af vores ansvar for kvalitet. Hvert produkt og system i vores omfattende sortiment er et vidnesbyrd om vores dedikation til kvalitet. Uanset om du har at gøre med komplekse hydrauliske systemer eller leder efter pålidelige komponenter, der kan vi levere den løsning, du søger.
Tag næste skridt med os, og oplev hvor teknik møder præcision, og hvor hver eneste forbindelse, vi skaber, ikke kun handler om komponenter og systemer, men også om mennesker og deres forretninger.