XWH18LRED
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
11 variants
Chosen variant:
XWH18LRED
Banjoadapter 18L, G1/2'' ED
Accessories (2)
Skärring 18L
Partnumber:
DPR18L
Nut - ø18L - M26x1.5
Partnumber:
M18L
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
90 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
18 mm
Dimension i
12 mm
L
28 mm
L1
37 mm
L2
20,5 mm
L3
43 mm
L4
21,5 mm
Material
Stål
Model code
FI-RSW-18LR-WD-B-W3
Pressure max.
400 bar
REACH compliant
Ja
RoHs compliant
Ja
S1
30 mm
S2
27 mm
S3
32 mm
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
Zink-Nickel
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread T1
G 1/2 BSP
Thread outer
G 1/2 BSP
d1
18 mm
d2
27,9 mm
i
12 mm