XGE16SKR
Package size:
75 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
5 variants
Chosen variant:
XGE16SKR
Adapter Rak 16S, Utv-R1/2''
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D1
16 mm
D2
12 mm
Diameter pipe
16 mm
Dimension i
14 mm
L
38 mm
L1
48 mm
L2
29,5 mm
Material
Stål
Model code
XAP16SR12ZN
Pressure max.
400 bar
REACH compliant
Ja
RoHs compliant
Ja
S1
27 mm
S2
30 mm
Safety factor
4
Series
S
Surface treatment
Zink-Nickel
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C
Thread T
G 1/2 BSP
Thread T
R 1/2 BSPT
Thread outer
R 1/2 BSPT
Thread outer metric
M24x1,5
i
14 mm
Package size
75 st
Barcode
434435
Gross weight
0,09 Kg
Net weight
0,09 Kg
Country of origin
DEU
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Artikel datablad
3D-file
Note: Opening 3D files requires a program that supports the file format
Frequently bought together with
Snabbkoppling Hona Nito 1/2'', Ø 13mm
Partnumber:
1 st
Snabbkoppling Hane Nito 1/2'', Utv-G 1/2''
Partnumber:
Snabbkoppling Hona Nito 1/2'', Utv-G 1/2'' med ventil
Snabbkoppling Hane Nito 1/2'', Ø 13-19mm
Snabbkoppling Hane Nito1/2'', Ø 10mm
Snabbkoppling Hane Nito 1/2'', Utv-G 3/4''
Snabbkoppling Hona Nito 1/2'', Ø 19mm
Snabbkoppling Hane Nito 1/2'', Inv-G 3/4''
Snabbkoppling Hane Nito 1/2'', Inv-G 1/2''
Snabbkoppling Hona Nito 1/2'', Ø 1/2'' med ventil
Snabbkoppling Hane Nito 1/2'', Ø 13mm
Snabbkoppling Hona Nito 1/2'', Inv-G 1/2''
Snabbkoppling Hona Nito 1/2'', Ø 10 mm