RI-38-12ED
Package size:
25 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
46 variants
Chosen variant:
RI-38-12ED
Adapter, Utv-G 3/8''-ED, Inv-G 1/2''
Spare parts (1)
Tätning G1/2'' Nitril, Passar G1/2''
Partnumber:
ED12
Specifications
Dimensions and shipping
D2
8 mm
Dimension i
12 mm
Gänga inv.
G 1/2 BSP
Gänga utv.
G 3/8 BSP
L1
41 mm
L2
20 mm
Längd
41 mm
Modell kod
FI-RED-R3/8-WD-R1/2-B-W3
Märke namn
Stauff
Packningsmaterial
NBR
REACH compliant
Ja
RoHs compliant
Ja
Rostbeständighet
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
S1
30 mm
Sexkant
30 mm
Säkerhetsfaktor
4
Temperatur max.
+100 °C
Temperatur min.
-35 °C
Thread T1
G 3/8 BSP
Thread T2
G 1/2 BSP
Tillverkningsmaterial
Stål
Totallängd
41 mm
Tryck max.
630 bar
Typ
Lång
Vinkel
0 °
Ytskiktbehandling
Zink-Nickel
i
12 mm
Package size
25 st
Barcode
130522
Gross weight
0,12 Kg
Net weight
0,12 Kg
Country of origin
DEU
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Artikel datablad
3D-file
Links
Produktkatalog
Note: Opening 3D files requires a program that supports the file format
Produktkatalog
Others has been looking for
Adaptor 3/8 BSPx7/8 UNF
Adaptor 3/8 BSPx7/8 UNF
Partnumber:
1 st
Adaptor 3/8 BSPx9/16 UNF
Adaptor 3/8 BSPx9/16 UNF
Tee 3/8 BSP Cast version
Tee 3/8 BSP Cast version
75 st
Adapter L, Utv-G 3/8'', Utv-G 1/2'', Ställbar
Adaptor 3/8 BSPx3/4 UNF
Adaptor 3/8 BSPx3/4 UNF
Adapter L, Utv-G 1/2'', Utv-G 3/8'', Ställbar
Reduction - 1" BSP x 3/8" BSP female - WD seal
RI-1-38ED
20 st
Adaptor 3/8 BSP x M22x1,5
Adaptor 3/8 BSP x M22x1,5
50 st
Adapter rak, Utv-G 3/8'', Utv-M14x1.5
50 st
ANSATS M NPT 3/8" / M NPT 3/8"
ANSATS M NPT 3/8" / M NPT 3/8"
Adapter rak, Utv-G 3/8'', Utv-M18x1.5
10 st
Adaptor 3/8 BSP x M20x1,5
Adaptor 3/8 BSP x M20x1,5
Adaptor 3/8 BSPx1/4 NPTF
Adaptor 3/8 BSPx1/4 NPTF
Adapter Rak, Utv-G, Utv-NPT
Adapter Rak, Utv-G, Utv-NPT
Adaptor 1/2 BSPx3/8 NPTF
Adaptor 1/2 BSPx3/8 NPTF
Adapter rak, Utv-G 3/8'', Utv-M16x1.5
100 st
Adaptor 1/4 BSPx3/8 NPTF
Adaptor 1/4 BSPx3/8 NPTF
Adaptor 3/8 BSPx1/2 NPTF
Adaptor 3/8 BSPx1/2 NPTF
Bulkhead connection, 3/8 BSP 15 MM lengthened
1264-06-06-L
Skottadapter Rak, Utv-G, L=54mm