4842-12-06-SY
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
15 variants
Chosen variant:
4842-12-06-SY
PRESSNIPPEL 4842 IM20 SL3/8 SY
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
45 °
Brand Name
Hydraspecma
Diameter pipe
12 mm
HEX 1
24 mm
Hose coupling type
Till lös hylsa
Hose size
3/8 "
Key size
24 mm
L
95,1 mm
L1
30 mm
L3
81 mm
L4
23 mm
Material
Rostfritt stål
Material quality
1.4571 / AISI316Ti
Model code
R1
M20x1,5
Sealing material
FKM/FPM (Viton®)
Series
S
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-30 °C
Torque tightening
30 Nm
ØC
7 mm