12G20FDHORX45
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
16 variants
Chosen variant:
12G20FDHORX45
Presskoppling 45°, Ø3/4'', Inv-M30-DKO-20S
Specifications
Dimensions and shipping
A
109,4 mm
Angle
45 °
B
58,4 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
3/4"
DN
20 mm
Diameter pipe
20 mm
E
24,9 mm
H
36 mm
Hose coupling type
Med hylsa
Hose size
3/4 "
Model code
12G-20FDHORX45
REACH compliant
Ja
RoHs compliant
Ja
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
105 - 115 Nm