05G10FDLORX45
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
16 variants
Chosen variant:
05G10FDLORX45
Presskoppling 45°, Ø5/16'', Inv-M16-DKO-10L
Specifications
Dimensions and shipping
A
63,4 mm
Angle
45 °
B
39,3 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
DN
8 mm
Diameter pipe
10 mm
E
17,1 mm
H
19 mm
Hose coupling type
Med hylsa
Hose size
5/16 "
Model code
5G-10FDLORX45
REACH compliant
Ja
RoHs compliant
Ja
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
33 - 38 Nm
Working Pressure
38,5 MPa