04G12FDHORX45
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
9 variants
Chosen variant:
04G12FDHORX45
Presskoppling 45°, Ø1/4'', Inv-M20-DKO-12S
Specifications
Dimensions and shipping
A
67,2 mm
Angle
45 °
B
41,2 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1/4"
DN
6 mm
Diameter pipe
12 mm
E
18,3 mm
H
24 mm
Hose coupling type
Med hylsa
Hose size
1/4 "
Model code
4G-12FDHORX45
REACH compliant
Ja
RoHs compliant
Ja
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
48 - 52 Nm