XWH28LRED
Package size:
5 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
11 variants
Chosen variant:
XWH28LRED
Banjo - ø28L x 1" BSP with WD seal NBR
Accessories (2)
Cutting ring - ø28L
Partnumber:
DPR28L
Nut - ø28L - M36x2
Partnumber:
M28L
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
90 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D1
28 mm
Diameter pipe
28 mm
Dimension i
18 mm
L
39 mm
L1
48 mm
L2
31,5 mm
L3
59 mm
L4
30,5 mm
Material
Steel
Model code
FI-RSW-28LR-WD-B-W3
Pressure max.
250 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
46 mm
S2
41 mm
S3
41 mm
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread T
G 1 BSP
Thread outer
G 1 BSP
d2
40,9 mm
i
18 mm
Package size
5 st
Barcode
306921
Gross weight
Kg
Net weight
Kg
Country of origin
deu
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Product datasheet
Others has been looking for
Stud elbow adjustable 45° - ø28L x 1" BSP