XGE18LU34
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
30 variants
Chosen variant:
XGE18LU34
Stud fitting - ø18L x 3/4" UNF
Tilbehør (4)
Cutting ring - ø18L
Artikelnummer:
FIDS18L
Nut - ø18L - M26x1.5
Artikelnummer:
FIM18L
Double cutting ring WDDS - ø18L - packing
FIWDDS18L
Mutter 18L (M26x1.5)
M18L
Specifikationer
Dimensioner och frakt
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D1
18 mm
D2
10 mm
Diameter pipe
18 mm
Dimension i
12.7 mm
L
33 mm
L1
42 mm
L2
14,5 mm
Material
Steel
Model code
FI-GE-18L3/4U-B-W3
Pressure max.
400 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
27 mm
S2
32 mm
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread T
7/8-14 UNF
Thread outer
7/8-14 UNF
Thread outer metric
M26x1,5
Torque tightening
60 Nm
i
11 mm