XGE16SU1116
Förpackningsstorlek:
10 st
Minsta beställningskvantitet:
1 st
SE ANDRA VARIANTER
22 varianter
Utvald variant:
XGE16SU1116
Adapter 16S, UNF1.1/16''
Accessories (1)
Mutter 16S (M24x1.5)
Artikelnummer:
M16S
Specifikationer
Dimensioner och frakt
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D1
16 mm
D2
15 mm
Diameter pipe
16 mm
Dimension i
18.5 mm
L
47,5 mm
L1
59 mm
L2
20,5 mm
Material
Steel
Pressure max.
630 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
32 mm
S2
30 mm
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread T
1.1/16-12 UNF
Thread outer
1.1/16-12 UNF
Thread outer metric
M24x1,5
Torque tightening
170 Nm
i
18,5 mm