XGE16SM18ED
Package size:
100 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
25 variants
Chosen variant:
XGE16SM18ED
Stud fitting - ø16S x M18x1.5 - WD seal
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Diameter pipe
16 mm
Dimension i
12 mm
L
38,5 mm
L1
48,5 mm
L2
18 mm
Material
Steel
Pressure max.
400 bar
S1
24 mm
S2
30 mm
Series
S
Thread T
M18x1,5
Torque tightening
90 Nm
d1
16 mm
d2
8 mm
i
12 mm