XGE15LM14ED
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
44 variants
Chosen variant:
XGE15LM14ED
Adapter 15L, M14x1.5 ED
Accessories (2)
Spare parts (1)
Cutting ring - ø15L
Partnumber:
DPR15L
M15L nut ø15 M22x1,5
Partnumber:
M15L
WD seal R1/4 + M14x1,5
ED14
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
15 mm
Material
Steel
Model code
FI-GE-15LM14x1.5-WD-B-W3
Pressure max.
400 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
L
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C