1/2" Hydraulic hose SPT-208CH - 2SC WP 350 bar
Partnumber:
SPT208CH
Package size:
1 m
Min. order quantity is:
1 m
Hydraulslang SPT208CH 1/2'' 2SC 350 bar, 30m
Varenummer: SPT208CH-RL30
Användingsområde
Diesel, Grease, Oil
Armering
2 layer high tensile steel wire braid
Bestillingsenhed
Single hose
Böjningsradie
80 mm
Diameter inv.
12.7 mm
Diameter utv.
20.8 mm
Flamresistent
Yes
Innertub
NBR (Nitrile)
Märke namn
Hydraspecma
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Slangdimension
1/2 "
Slangtyp
2SC
Standard EN
EN 857 2SC
Standard ISO
ISO 11237 2SC
Temperatur intermittent max.
+135 °C
Temperatur max.
+100 °C
Temperatur min.
-40 °C
Tryck max.
350 bar
Tryck spräng min.
1500 bar
Yttertub
Synthetic rubber
Pakke str.
Stregkode
421655
Brutto vægt
0,28 Kg
Netto vægt
0,28 Kg
Oprindelsesland
ITA
Intrastat varekode