SPT208CH-RL30
Package size:
30 m
Min. order quantity is:
30 m
SEE OTHER VARIANTS
22 variants
Chosen variant:
SPT208CH-RL30
1/2" Hydraulic hose SPT-208CH - 2SC WP 350 bar - 30M coil
Tilbehør (2)
Ferrule 1/2" for 1SC/2SC/1SN
Partnumber:
001C-08
Ferrule 1/2" for1SN/1SN/2SC/2SN
Partnumber:
Specifications
Dimensions and shipping
Area of use
Diesel, Grease, Oil
Bend radius
80 mm
Brand Name
Hydraspecma
Cover
Synthetic rubber
Diameter inner
12.7 mm
Diameter outer
20.8 mm
Hose size
1/2 "
Hose type
2SC
Length per roll
Model code
SPT-2-08-CH
Order unit
Bundle
Pressure burst min.
1500 bar
Pressure max.
350 bar
Reinforcement
2 layer high tensile steel wire braid
Temperature intermittent max.
+135 °C
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C
Tube
NBR (Nitrile)
Package size
Barcode
424532
Gross weight
Kg
Net weight
0,52 Kg
Country of origin
ita
Intrastat code
Product information