SPT208CH-RL30
Package size:
30 m
Min. order quantity is:
30 m
SEE OTHER VARIANTS
22 variants
Chosen variant:
SPT208CH-RL30
1/2" Hydraulic hose SPT-208CH - 2SC WP 350 bar - 30M coil
Specifications
Dimensions and shipping
Användingsområde
Diesel, Grease, Oil
Armering
2 layer high tensile steel wire braid
Bestillingsenhed
Bundle
Böjningsradie
80 mm
Diameter inv.
12.7 mm
Diameter utv.
20.8 mm
Innertub
NBR (Nitrile)
Längd/rulle
Modell kod
SPT-2-08-CH
Märke namn
Hydraspecma
Slangdimension
1/2 "
Slangtyp
2SC
Temperatur intermittent max.
+135 °C
Temperatur max.
+120 °C
Temperatur min.
-40 °C
Tryck max.
350 bar
Tryck spräng min.
1500 bar
Yttertub
Synthetic rubber
Package size
Barcode
424532
Gross weight
Kg
Net weight
0,52 Kg
Country of origin
ita
Intrastat code
Product information
Product datasheet
Others has been looking for
1/2" Hydraulic hose SPT-208CH - 2SC WP 350 bar
Partnumber:
SPT208CH
1 m
Min. order quantity is:
1 m
1/2" Hydraulic hose M5K - 350 bar - 2SC
Partnumber:
M5K-08
75 m
1/2" Hydraulic hose SPT-208N - 2SN WP 275 bar
SPT208N
150 m
1/2" Hydraulic hose M2T - 296 bar - 2SC
08M2T
1/2" Hydraulik hose SPT-208-C - 2SC WP 275 bar
SPT208C
1/2" Hydraulic hose SPT-208C - 2SC WP 275 bar 57-64M rl
SPT208C-PR
57 m
57 m
1/2" Hydraulic hose SPT-208C - 2SC WP 275 bar - 30M coil
SPT208C-RL30
SPT-CH Hydraulic hoses
SPT-CH Hydraulic hoses
SPT205CH-PR
125 m
125 m
SPT-C Hydraulic hoses
SPT-C Hydraulic hoses
SPT208C-PR
SPT208CH-PR
1/2" Hydraulic hose MxT - 275 bar - 75 mtr plastreel
08MXT-RL75
75 m
1/2" Hydraulic hose MxT - 275 bar
08MXT
1/2" Hydraulic hose MxT-XTP - 275 bar - 75 mtr plastreel
08MXT-XTPXRL75
MXT hydraulic hoses
MXT hydraulic hoses
04MXT
1/2" Hydraulic hose M4K - 280 bar - 2SC - 75M reel
M4K-08
1/2" Hydraulic hose M2T - 296 bar - 2SC - 75M reel
08M2T-RL75
1/2" Hydraulic hose M2T - 296 bar - 2SC - 30M coil
08M2T-RL30
MXT-XTP hydraulic hoses
MXT-XTP hydraulic hoses
12MXT-XTPXRL40
40 m
40 m
M5K hydraulic hoses
M5K hydraulic hoses
M5K-06-RL30
M2T hydraulic hoses
M2T hydraulic hoses
10M2T
M4K hydraulic hoses
M4K hydraulic hoses
M4K-08
1/4" Hydraulic hose M2T - 420 bar - 2SC
04M2T
3/4" Hydraulic hose M2T - 241 bar - 2SC