SBSH-19-25M
Package size:
25 m
Min. order quantity is:
1 m
SEE OTHER VARIANTS
8 variants
Chosen variant:
SBSH-19-25M
Kylarslang Silikon 19x27, 4.5 Bar, 25m Linda
Specifications
Dimensions and shipping
Area of use
Glycol, Water
Brand Name
Hydraspecma
Color
Blue
Diameter inner
19 mm
Diameter outer
27 mm
Field of application
Glycol, Water
Flameresistant
Yes
Hose type
1-ply
Length
25 m
Material
Silicone
Pressure max.
4.5 bar
Reinforcement
1 lager syntetisk fiber
Standard
UL94V1
Standard SAE
SAE J20 R3 Class A
Temperature max.
+180 °C
Temperature min.
-50 °C