OFGEU-06-10
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
27 variants
Chosen variant:
OFGEU-06-10
Adapter Rak, Utv-ORFS, Utv-UNF
A
39 mm
Angle
0 °
B
11 mm
Brand Name
FOR
CH
27 mm
Corrosion resistance
1400 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D
16 mm
F
11/16-12 ORFS
F1
7/8-14 UNF
Material
Steel
Model code
SA502014/1022
Pressure max.
630 bar
Sealing material
NBR
Standard ISO
ISO 11926
Surface treatment
Electro-galvanized / White chromatized
T
8-10 mm
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread outer
11/16-16 ORFS
Thread outer
7/8-14 UNF
Package size
Barcode
134189
Gross weight
0,108 Kg
Net weight
0,108 Kg
Country of origin
ita
Product information
Measure sketch
\ufeff
ORFS male straight basic connector
Male thread SAE UNF-UN
O-ring, NBR Shore 85 +5/0
ISO 11926 - for threaded ports
Operating temperature -20° to +120°
Product datasheet
3D-file
Note: Opening 3D files requires a program that supports the file format
Others has been looking for
Adaptor 13/16 ORFS x 7/8 SAE
Adaptor 13/16 ORFS x 7/8 SAE
Partnumber:
OFGEU-08-10
Min. order quantity is:
ORFS welding Bush 10mm pipe
ORFS welding Bush 10mm pipe
Partnumber:
OFLK-10
ADAPTER RAK UTV-ORFS UTV-M
ADAPTER RAK UTV-ORFS UTV-M
OFGEM-08-16
Adaptor 3/8 BSPx11/16 ORFS nut
Adaptor 3/8 BSPx11/16 ORFS nut
ORFS Flare bushing
ORFS Flare bushing
OFD-1622
Lödbussning, ORFS för 25mm rör
Lödbussning, ORFS för 25mm rör
OFLK-25
Adaptor 1.1/4BSPx1.11/16 ORFS
Adaptor 1.1/4BSPx1.11/16 ORFS
Adaptor 1/2 BSP x 1.3/16 ORFS nut
Pipe end 1.7/16 ORFS
Pipe end 1.7/16 ORFS
OFVKA-16
Adapter Rak, Utv-ORFS, Utv-G 60° Kona
OFVKA-12
Adapter Rak, Inv-ORFS, Utv-G-ED
OFEVGE-10-12ED
Lock nut 13/16 ORFS
Lock nut 13/16 ORFS
OFGM-08
Pipe end 1 ORFS
Pipe end 1 ORFS
OFVKA-10
Fitting 3/8 BSPx13/16 ORFS female
Adaptor 1/4 BSPx9/16 ORFS nut.
Adaptor 1/4 BSPx9/16 ORFS nut.
Adapter Rak, Inv-ORFS, Utv-UNF
Adapter Rak, Inv-ORFS, Utv-UNF
OFEVGEU-16-16
Adaptor 3/4 BSPx1 ORFS nut
Adaptor 3/4 BSPx1 ORFS nut
ORFS male adaptor - BSP fixed female
OFGAI-04-04
Adaptor 3/4 BSP x 1" ORFS
Adaptor 3/4 BSP x 1" ORFS