OFGEM-06-12
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
47 variants
Chosen variant:
OFGEM-06-12
Adaptor 11/16 ORFS x 12mm
Specifications
Dimensions and shipping
A
32 mm
Angle
0 °
B
11 mm
Brand Name
FOR
CH
19 mm
Corrosion resistance
1400 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D
11 mm
F
11/16-16 ORFS
F1
M12x1.5
Material
Steel
Model code
SA502058/1012
Pressure max.
630 bar
Sealing material
NBR
Standard ISO
ISO 6149
Surface treatment
Electro-galvanized / White chromatized
T
8-10 mm
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C