OFGE-20-20ED
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
30 variants
Chosen variant:
OFGE-20-20ED
Adaptor 1.1/4 BSP x 1.11/16" ORFS
A
54 mm
Angle
0 °
B
17,5 mm
Brand Name
FOR
CH
50 mm
Corrosion resistance
1400 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D
20 mm
F
1.11/16-12 ORFS
F1
G 1.1/4 BSP
Material
Steel
Model code
A502146/3242
Pressure max.
350 bar
Sealing material
NBR
Standard ISO
ISO 1179
Surface treatment
Electro zinc plated
T
28-30-32 mm
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C