JEVGE-16-12ED
Package size:
5 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
20 variants
Chosen variant:
JEVGE-16-12ED
Adapter Rak, Inv-JIC, Utv-G-ED
Specifications
Dimensions and shipping
A
60 mm
Angle
0 °
B
30 mm
Brand Name
FOR
CH
36 mm
CH1
38 mm
Corrosion resistance
1400 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D
16 mm
Diameter pipe
25 mm
F
G 3/4 BSP
J
1.5/16-12 JIC
Material
Steel
Model code
A102188/2526
Pressure max.
290 bar
Sealing material
NBR
Standard ISO
ISO 1179
Surface treatment
Electro zinc plated
T
25 mm
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-20 °C