HPS250-1806
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
12 variants
Chosen variant:
HPS250-1806
Tvättslang Högtryck 3/8'', 250bar med koppling böjskydd, 18m
Specifications
Dimensions and shipping
Bend radius
90 mm
Brand Name
I.M.M Hydraulics
Color
Blue
Diameter inner
9.5 mm
Diameter outer
15.6 mm
Hose size
3/8 "
Hose type
1SC
Length
18 m
Pressure burst min.
1000 bar
Pressure max.
250 bar
ISO 7751
Temperature intermittent max.
+155 °C
Temperature max.
+135 °C
Temperature min.
-40 °C
Package size
Barcode
303600
Gross weight
0,248 Kg
Net weight
0,248 Kg
Country of origin
Product information
Product datasheet
Others has been looking for
3/8" Clean Master hose BLUE - 150 gr 6PW6000B - 420 bar
Partnumber:
2PW06B
100 m
Min. order quantity is:
100 m
3/8" High-pressure cleaner hose - 400 bar - 2SC - 155° - 100