GPFO10-25
Package size:
50 m
Min. order quantity is:
1 m
SEE OTHER VARIANTS
7 variants
Chosen variant:
GPFO10-25
General purpose Fuel Oil hose 25x35 10 BAR
Specifications
Dimensions and shipping
Area of use
Bend radius
160 mm
Brand Name
Danfoss
Cover
NBR/PVC
Diameter inner
25 mm
Diameter outer
35 mm
Electrically conductive
R < 10^6 Ohm
Length
50 m
Pressure burst min.
30 bar
Pressure max.
10 bar
Reinforcement
Synthetic fiber
Standard ISO
ISO 1307
Temperature max.
+95 °C
Temperature min.
-35 °C
Tube
NBR (Nitrile)
Package size
Barcode
486279
Gross weight
Kg
Net weight
Kg
Country of origin
tur
Intrastat code
Product information
Bränsle/Oljeslang 25x35 10 BAR
Product datasheet
Others has been looking for
Fuelhose 10x19 ISO 7840-A1 E10/B10
Partnumber:
ISO7840-A1-10
100 m
Sug och Returslang 1'' R4 25/35
Partnumber:
602-16
40 m
Bränsleslangställ 2001-B 6 Rullarx 7,5m
1 st
Universalslang 2TE-1/2, WP 58bar