FT-P24SP10AR14
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
12 variants
Chosen variant:
FT-P24SP10AR14
Pressure switch NO 1-10 Bar G1/4 Hyst. 3-5% Tol.+-0.6
Tillbehör (1)
FT-KT011
Partnumber:
FT-KT011
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
Tognella
Contact function
Normally open
Current max.
0.5 A
Material
Steel
Plug type
Flat pins 6,3x0,8
Pressure max.
300 bar
Pressure setting max.
10 bar
Pressure setting min.
1 bar
Protection class
IP 54
Sealing material
NBR
Surface treatment
Zinc-plated
Temperature max.
+90 °C
Temperature min.
-20 °C
Thread
G 1/4 BSP
Voltage max.
48 V
Package size
10 st
Barcode
332127
Gross weight
Kg
Net weight
Kg
Country of origin
ita
Product information
Tryckvakt NO 1-10 Bar G1/4, Hyst. 3-5%, Tol.+-0.6
Product datasheet
Others has been looking for
Tryckvakt NC 10-20 Bar G1/4, Hyst. 3-5%, Tol.+-1.5