EGE25SR34ED
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
22 variants
Chosen variant:
EGE25SR34ED
Stud fitting - ø25S indv x 3/4" BSP - o-ring seal
Spare parts (1)
WD seal R3/4 + M26x1,5 + M27x2
Partnumber:
ED34
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
25 mm
Dimension i
16 mm
L1
49 mm
Material
Steel
Model code
FI-EGED-25SR3/4-WD-BV-W3-DKO
Pressure max.
400 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
36 mm
S2
46 mm
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
T
G 3/4 BSP
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread T
G 3/4 BSP
Thread inner metric
M36x2 MM
Thread outer
Torque tightening
180 Nm
d1
25 mm
d2
17 mm
i
16 mm