20GS38FDHORX45
Förpackningsstorlek:
1 st
Minsta beställningskvantitet:
1 st
SE ANDRA VARIANTER
9 varianter
Utvald variant:
20GS38FDHORX45
1.1/4" Insert - (38S) M52x2 female - 45°
Tillbehör (1)
1.1/4" Ferrule - kun Gates 4SH/4SP 4wire
Partnumber:
20GS1F-4
Specifications
Dimensions and shipping
A
196 mm
Angle
45 °
B
124,9 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1.1/4"
Diameter pipe
38 mm
E
42,5 mm
H
60 mm
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
1.1/4 "
Material
Steel
Model code
20GS-38FDHORX45
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
290 - 310 Nm
Package size
Barcode
200607
Gross weight
1,37 Kg
Net weight
1,37 Kg
Country of origin
CZE
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Product datasheet
Frequently bought together with
Adapter Rak, Utv-G, Inv-G
Adapter Rak, Utv-G, Inv-G
Partnumber:
Package size:
Adapter, Utv-G 1.1/4''-ED, Inv-G 3/4''
RI-114-34ED
20 st
Hydraulslang EFG3K 1.1/4''
Hydraulslang EFG3K 1.1/4''
EFG3K-20
30 m
30 st
Adapter Rak, Utv-G, Inv-G, Lång
15 st
1.1/4" Hydraulic hose SPT-6K - 420 bar - ISO18752 Class C