16GS38FDHORX
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
14 variants
Chosen variant:
16GS38FDHORX
Presskoppling GS Rak, Ø1'', Inv-M52-DKO-38S
Specifications
Dimensions and shipping
A
111,8 mm
Angle
0 °
B
55,1 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1"
DN
25 mm
H
38 mm
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
1 "
Material
Steel
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Working Pressure
42 MPa
Package size
Barcode
375516
Gross weight
0,771 Kg
Net weight
0,771 Kg
Country of origin
swe
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Product datasheet
Others has been looking for
1" Insert - 1" SAE6000 flange - 90° 100mm drop