16GS30FDHORX
Package size:
25 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
14 variants
Chosen variant:
16GS30FDHORX
1" Insert - (30S) M42x2 female
Specifications
Dimensions and shipping
A
118 mm
Angle
0 °
B
61,6 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1"
DN
25 mm
Diameter pipe
30 mm
H
50 mm
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
1 "
Material
Steel
Model code
16GS-30FDHORX
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
200 - 220 Nm
Working Pressure
42 MPa
Package size
25 st
Barcode
200506
Gross weight
0,55 Kg
Net weight
0,55 Kg
Country of origin
CZE
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Product datasheet
Others has been looking for
1" Insert - 1" SAE6000 flange - 90° 100mm drop