16GS28MDL
Pakke str.:
1 st
Min. bestillingsenhed er:
1 st
SE ANDRE VARIANTER
5 varianter
Valgt variant:
16GS28MDL
1" Insert - (28L) M36x2 male
Accessories (1)
1" Ferrule - kun Gates 4SH/4SP
Partnumber:
16GS1F-4
Specifications
Dimensions and shipping
A
90 mm
Angle
0 °
B
33,2 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1"
DN
25 mm
Diameter pipe
28 mm
H
41 mm
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
1 "
Material
Steel
Model code
16GS-28MDL
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Series
L
Surface treatment
TuffCoat™
Thread outer
M36x2
Torque tightening
125 - 135 Nm
Working Pressure
42 MPa
Package size
Barcode
200505
Gross weight
0,23 Kg
Net weight
0,23 Kg
Country of origin
CZE
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Connection: Male DIN 24° cone. Light series.
Sealing: Metal against metal.
Product datasheet
Others has been looking for
1" Insert - 1" SAE6000 flange - 90° 100mm drop
Partnumber:
16GS16FLH90-100
Package size:
Min. order quantity is:
1" Insert - 1" SAE6000 flange
1" Insert - 1" SAE6000 flange
16GS16FLH
5 st
Min. order quantity is:
Presskoppling GS 60B, Ø 1'', SAE 1 1/4'', Caterpillar
16GS20FLC60-050
Presskoppling GS 30B, Ø 1'', SAE 1'', Kod 61
16GS16FL30M
1" Insert - 1" SAE3000 flange - 45°
16GS16FL45M
Presskoppling GS 67B, Ø 1'', SAE 1'', Caterpillar
16GS16FLC67-057
Presskoppling GS 60B, Ø 1'', SAE 1'', Caterpillar
16GS16FLC60-050
1" Insert - (25S) M36x2 female
1" Insert - (25S) M36x2 female
16GS25FDHORX
20 st
1 insert - 1 SAE6000 flange - 90° 160mm drop
16GS16FLH90-160
10 st
Presskoppling GS 67B, Ø 1'', SAE 1 1/4'', Caterpillar
16GS20FLC67-057
Presskoppling GS Rak, Ø 1'', Inv-G 1 1/4''
16GS20FBSPORX
1" Insert - 1" SAE3000 flange - 90°
16GS16FL90M
25 st
1" Insert - (28L) M36x2 female - 90°
16GS28FDLORX90
1" Insert - 1" SAE6000 flange - 45°
16GS16FLH45M
1" Insert - 1" SAE6000 flange - 30°
16GS16FLH30M
1" Insert - (28L) M36x2 female
1" Insert - (28L) M36x2 female
16GS28FDLORX
1" Insert - (25S) M36x2 female - 90°
16GS25FDHORX90
30 st
Presskoppling GS 22B, Ø 1'', SAE 1'', Caterpillar
1" Insert - (28L) M36x2 female - 45°
16GS28FDLORX45
1" Insert - 1" SAE6000 flange - 90°
16GS16FLH90M
25 st
Presskoppling GS 22B, Ø 1'', SAE 1'', Kod 62
16GS16FLH22M
Presskoppling GS 22B, Ø 1'', SAE 1 1/4'', Caterpillar
1" Insert - ø28 pipe - AISI316
1" Insert - ø28 pipe - AISI316
4100-28-16-SY
1" Insert - ø30 pipe - AISI316
1" Insert - ø30 pipe - AISI316
4100-30-16-SY
1" Insert - 1" BSPT male - AISI316
1" Insert - 1" BSP female - 90° - AISI316
1" Insert - 1" BSP female flat - AISI316
1" Insert - 1" NPT male - AISI316
1" Insert - 1" banjo - AISI316
1" Insert - 1" banjo - AISI316