16GS20FLH90M
Package size:
20 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
25 variants
Chosen variant:
16GS20FLH90M
1" Insert - 1.1/4" SAE6000 flange - 90°
Tillbehör (1)
SKYDDSHUV SAE6000-11/4
Partnumber:
SAE6-11/4
Specifications
Dimensions and shipping
A
134 mm
B
76,8 mm
Bygghöjd
90 mm
D
1"
DN
25 mm
Diameter fläns
54 mm
E
90 mm
Fläns
1.1/4 "
Fläns SAE/DIN
6000 PSI
K
54 mm
Modell kod
16GS-20FLH90M
Märke namn
Gates
O-ring
37,69X3,53 mm
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Rostbeständighet
500 hours salt spray ASTM B-117
Slangdimension
1 "
Slangkopplingstyp
For separate ferrule
Standard ISO
ISO 6162-2
Standard SAE
SAE J518 Code 62
Tillverkningsmaterial
Steel
Vinkel
90 °
Ytskiktbehandling
TuffCoat™
Åtdragning moment
130 - 143 Nm