Coupling 1 , M42x2 female 30S 16G-30FDHORX Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
…
Läs mer
Artikelnummer:
16G30FDHORX
Förpackningsstorlek:
5 st
Minsta beställningskvantitet:
1 st
SE ANDRA VARIANTER
18 varianter
Utvald variant:
16G30FDHORX
Specifikationer
Dimensioner och frakt
A
94,1 mm
Angle
0 °
B
49,2 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1"
DN
25 mm
Diameter pipe
30 mm
H
50 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
1 "
Material
Steel
Model code
16G-30FDHORX
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
200 - 220 Nm