10GS20FDHORX
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
14 variants
Chosen variant:
10GS20FDHORX
5/8" Insert - (20S) M30x2 female
Tilbehør (1)
5/8" Ferrule - kun Gates 4SH/4SP
Partnumber:
10GS1F-4
Specifications
Dimensions and shipping
A
100 mm
Angle
0 °
B
49,7 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
5/8"
DN
16 mm
Diameter pipe
20 mm
H
36 mm
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
5/8 "
Material
Steel
Model code
10GS-20FDHORX
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
105 - 115 Nm
Working Pressure
42 MPa