06GS14FDHORX45
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
9 variants
Chosen variant:
06GS14FDHORX45
3/8" Insert - (14S) M22x1.5 female - 45°
Specifications
Dimensions and shipping
A
88,8 mm
Angle
45 °
B
53 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
3/8"
Diameter pipe
14 mm
E
21 mm
H
27 mm
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
3/8 "
Material
Steel
Model code
6GS-14FDHORX45
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
52 - 58 Nm