06G10FDLORX90
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
17 variants
Chosen variant:
06G10FDLORX90
Coupling 3/8, M16x1,5 fem. 10L 6G-10FDLORX90 Gates MegaCrimp
Specifications
Dimensions and shipping
A
60,1 mm
Angle
90 °
B
32,2 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
DN
10 mm
Diameter pipe
10 mm
E
36,5 mm
H
19 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
3/8 "
Material
Steel
Model code
6G-10FDLORX90
Pressure max.
385 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
33 - 38 Nm