04G16DBJ
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
11 variants
Chosen variant:
04G16DBJ
Coupling 1/4, ø16 banjo 4G-16DBJ Gates MegaCrimp
A
58,3 mm
Angle
0 °
B
32,3 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
DN
6 mm
Diameter banjo
16 mm
F
72,3 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
1/4 "
Material
Steel
Model code
4G-16DBJ
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Surface treatment
TuffCoat™
Working Pressure
20 MPa
X
16,1 mm