04G10DBJ
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
11 variants
Chosen variant:
04G10DBJ
Coupling 1/4, ø10 banjo 4G-10DBJ Gates MegaCrimp
Specifications
Dimensions and shipping
A
52,3 mm
Angle
0 °
B
26,3 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1/4"
DN
6 mm
Diameter banjo
10 mm
F
60,8 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
1/4 "
Material
Steel
Model code
4G-10DBJ
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Surface treatment
TuffCoat™
Working Pressure
20 MPa
X
10,1 mm