GS1616PH9160
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
22 variants
Chosen variant:
GS1616PH9160
1 insert - 1 SAE6000 flange - 90° 160mm drop
Specifications
Dimensions and shipping
Bygghöjd
160 mm
D
1"
Diameter fläns
47.6 mm
E
160 mm
Fläns
1 "
Fläns SAE/DIN
6000 PSI
K
47,6 mm
Modell kod
16GS-16FLH90-160
Märke namn
Gates
O-ring
32,93X3,53 mm
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Rostbeständighet
500 hours salt spray ASTM B-117
Slangdimension
1 "
Slangkopplingstyp
For separate ferrule
Standard ISO
ISO 6162-2
Standard SAE
SAE J518 Code 62
Tillverkningsmaterial
Steel
Vinkel
90 °
Ytskiktbehandling
TuffCoat™
Åtdragning moment
130 - 143 Nm