VA16SR3/4DKO
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
27 variants
Chosen variant:
VA16SR3/4DKO
Stud fitting - ø16S indv x 3/4" BSP - o-ring seal
If you order this item, then
FEGED16SR34WD
will be ordered instead.
Alternatives (1)
Adatper Rak 16S G3/4 ED, O-ringstätad
Partnumber:
FEGED16SR34WD
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Gates Tube Fittings GmbH
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
16 mm
Material
Steel
Model code
VAD16SR34WZN
Pressure max.
630 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread inner metric
M24x1,5 MM
Thread outer
G 3/4 BSP
Package size
0 pcs
Barcode
Gross weight
0,24 Kg
Net weight
0,24 Kg
Country of origin
DEU
Intrastat code
Product information
Indskruning - ø16S indv x 3/4" BSP - o-ringstætning
Frequently bought together with
Clamp 3/4 PI
Clamp 3/4 PI
Partnumber:
0 Set
Min. order quantity is:
1 Set
U-bolt 27 mm medium series M0 1.4404 3/4 with 2 nuts and 2
CM05/71
1 pcs
Clamp 3/4" = 26.9 mm
Clamp 3/4" = 26.9 mm
5.26.9
0 Set
1 Set
Others has been looking for
Stud elbow 90° - ø18L x 3/4" BSPT
FXWE18LR34K
Stud elbow 90° - ø22L x 3/4" BSP
B22RLX
Stud fitting - ø20S female x 3/4" BSP - WD seal
FEGED20SR34WD
Stud elbow 90° - ø20S x 3/4" BSP
FXWE20SR34K
Stud elbow adjustable 90° - ø22L x 3/4" BSP
FXWE22LR34
FXWE20SR34
Stud fitting - ø25S indv x 3/4" BSP - o-ring seal
FEGED25SR34WD
Adapter Rak 18L G3/4'' ED, O-ringstätad
FEGED18LR34WD
Stud fitting - ø28L female x 3/4" BSP - O-ring seal
FEGED28LR34WD
Stud fitting - ø22L female x 3/4" BSP - WD seal
FEGED22LR34WD
Stud elbow 90° - ø16S x 3/4" BSPT
FXWE16SR34K
FXWE22LR34K
Elbow fitting 90° - L-series - MM male 24° x BSPT male
FXWE08LR12K
Elbow fitting 90° - S-series - MM male 24° x BSPT male
FXWE16SR34K
Stud branch tee - ø22L x 3/4" BSPT
C22RLX
L stud ø22L x 3/4" BSP
L stud ø22L x 3/4" BSP
D22RLX
L-fitting - L-series - Male x Male x BSPT male
D15RLX
L stud ø20S x 3/4" BSP
L stud ø20S x 3/4" BSP
FXLE20SR34
FXLE22LR34
L-connector - MM male x BSP male S-series
FXLE25SR1
VA25SR3/4DKO
Stud fitting - ø6L indv x 1/8" BSP - o-ring seal
FEGED06LR18WD
L stud ø18L x 1/2" BSP
L stud ø18L x 1/2" BSP
FXLE18LR12K
Stud fitting - ø28L female x 1" BSP - WD seal