1/2" Hydraulic hose SPT-208CH - 2SC WP 350 bar
Varenummer:
SPT208CH
Pakke str.:
0 m
Min. bestillingsenhed er:
1 m
30mm MSHA Safe-Sleeve - Black
Artikelnummer: MSHA-RD030M
30mm Safeplast overtrækstrømpe Sort, std. 50 mtr. rulle
Artikelnummer: SL-RD030
Area of use
Diesel, Grease, Oil
Bend radius
80 mm
Brand Name
Hydraspecma
Cover
Synthetic rubber
Diameter inner
12.7 mm
Diameter outer
20.8 mm
Flameresistant
Yes
Hose size
1/2 "
Hose type
2SC
Order unit
Single hose
Pressure burst min.
1500 bar
Pressure max.
350 bar
REACH compliant
Yes
Reinforcement
2 layer high tensile steel wire braid
RoHs compliant
Standard EN
EN 857 2SC
Standard ISO
ISO 11237 2SC
Temperature intermittent max.
+100 °C
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-40 °C
Tube
NBR (Nitrile)
Förpackningsstorlek
0 m
Streckkod
Bruttovikt
0,28 Kg
Nettovikt
0,28 Kg
Ursprungsland
ITA
Intrastat artikelkod