NH3040/25400
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
69 variants
Chosen variant:
NH3040/25400
Double acting cylinder NH30-SD-40/25x400-S
Reservedele (1)
Joint bearing
Partnumber:
GE20DO2RS
Specifications
Dimensions and shipping
A
185 mm
A1
54 mm
Area piston pull side
7.66 cm2
Area piston push side
12.57 cm2
B
150 mm
Brand Name
LJM
C
32,5 mm
D
40 mm
Diameter inner cylinder
40 mm
Diameter rod
25 mm
Diameter spherical bearing
20 mm
E
52,5 mm
Eye width cylinder
25 mm
F
G 3/8 BSP
Model code
NH30-SD-40/25x400-s
Mounting dimension
585 mm
Pressure max.
250 bar
Stroke
400 mm
Thread
G 3/8 BSP
Top eye width
30 mm
d
25 mm