NH3040/25250
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
69 variants
Chosen variant:
NH3040/25250
Double acting cylinder NH30-SD-40/25x250-S
Spare parts (6)
Joint bearing
Partnumber:
GE20DO2RS
Lock ring NH3040
Partnumber:
L20-I35
Cylinder head for NH30-40/25
OVD-NH4025
Seal kit for NH30-40/25
REP-NH04025
Piston for NH20/21/30
SKO-NH40
Lock nut, 5/8 UNF NH3040+50
SM10
Specifications
Dimensions and shipping
A
185 mm
A1
54 mm
Area piston pull side
7.66 cm2
B
150 mm
C
32,5 mm
D
40 mm
Diameter inner cylinder
40 mm
Diameter rod
25 mm
Diameter spherical bearing
20 mm
E
52,5 mm
Eye width cylinder
25 mm
Model code
NH30-SD-40/25x250-s
Mounting dimension
435 mm
Pressure max.
250 bar
Stroke
250 mm
Top eye width
30 mm
d
25 mm