NH2140/25300
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
42 variants
Chosen variant:
NH2140/25300
Double acting cylinder NH21-AD-40/25x300-A
Spare parts (1)
Piston for NH20/21/30
Partnumber:
SKO-NH40
Specifications
Dimensions and shipping
A
215 mm
Area piston pull side
7.66 cm2
C
54 mm
D
40 mm
Diameter eye
20.5 mm
Diameter inner cylinder
40 mm
Diameter rod
25 mm
E
48,5 mm
Eye width
20 mm
Model code
NH21-AD-40/25x300-A
Mounting dimension
515 mm
Pressure max.
210 bar
Stroke
300 mm
d
25 mm