M-38-1.1/2WD
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
19 variants
Chosen variant:
M-38-1.1/2WD
S230-38-48G adaptor BSP
Specifications
Dimensions and shipping
A
68 mm
Angle
0 °
B
27,5 mm
Brand Name
FOR
CH
55 mm
Corrosion resistance
1400 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D
22 mm
Diameter pipe
38 mm
F
G 1.1/2 BSP
J
1.7/8-12 JIC
Material
Steel
Pressure max.
250 bar
Sealing material
NBR
Standard ISO
ISO 1179
Surface treatment
Electro-galvanized / White chromatized
T
38 mm
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-20 °C